top of page

20 Oca Per

|

www.pyozirvesi.com

PMO TALK - January 2022

Türkiye'deki projelerin başarı oranlarını ölçen büyük ölçekli ilk araştırmaya imza atan Canser Bilir (Istanbul Sabahattin Zaim Universitesi, Turkey) hocamızla projelerin başarıları ve başarısızlıkları üzerine konuşacağız, bekleriz.

Registration is closed
See other events
PMO TALK - January 2022
PMO TALK - January 2022

Time & Location

20 Oca 2022 21:00 – 22:00

www.pyozirvesi.com

Guests

About the Event

Project success/failure rates in Turkey

Canser Bilir (Istanbul Sabahattin Zaim Universitesi, Turkey) ve Yafez Elif, (Istanbul Sabahattin Zaim Universitesi, Turkey) tarafından Türkiye'deki projelerin başarı oranlarını ölçen büyük ölçekli ilk araştırma uluslarararası International Journal of IS and Projects dergisinde yayınlandı. Canser Hocamız ile bu araştırmanın sonuçlarını ve detaylarını konuşacağız.

  • In this study, the success rate of projects in Turkey is measured, and the significant factors behind the successes and the failures of those projects are ranked. ...The data for 320 projects with a total budget of approximately $640 million (around 3.6 billion Turkish lira) is collected for the analysis. The results showed that 48% of projects are completed successfully while 45% are eventually completed but either over budget, not on time, or not fully completed. 
  • The success rate of the reviewed projects is higher than the rate reported in the Chaos Report. However, the success rate of projects drops to 44% when only technology-driven projects are considered. As the project size increases, the success rate diminishes, as demonstrated in the Chaos Report. The study on the significant factors influencing the success or failure of the projects revealed that the most critical factors are the “requirement definitions”, “requirement planning” and “top management  

Hâlihazırda İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde Dr. Öğr. Görevlisi olarak akademik hayatını sürdüren Canser Bilir, 1997 yılında İTÜ İşletme Müh. Bölümünden lisans derecesi ile mezun olmuştur. Y. Lisans derecesini, University of Missouri – St. Louis’den ve Doktora derecesini ise 2014 yılında Doğuş Üniversitesinden elde etmiştir. O tarihten beri, Sabahattin Zaim Üniversitesinde çalışmakta ve Proje Yönetimi ve Tedarik Zinciri optimizasyonu alanında dersler vermektedir. Aynı zamanda bölüm başkanlığı görevini de yürütmektedir. Birçok ulusal ve uluslararası proje yönetmiş olan Canser Bilir, aynı zamanda 2008 yılından beri PMP sertifikasına da sahiptir.

Share This Event

bottom of page